Vuçiqi paralajmëron vizitë në Fushë-Kosovë

Presidenti i Serbisë, Aleksandar Vuçiq, u ka kërkuar falje serbëve që jetojnë në Komunën e Fushë-Kosovës, pasi ditë më parë në parlamentin e Serbisë, kishte thënë se në këtë vend nuk ka mbetur asnjë serb. Pas kësaj deklarate të Vuçiqit, reaguan serbët që jetojnë në fshatrat e Fushë-Kosovës, kryesisht në Bresje. Vuçiq sot u ka […]

Shqipëria regjistron vetëm një rast të ri me koronavirus

Shqipëria nuk ka regjistruar asnjë të vdekur nga koronavirusi në 24 orët e fundit, ndërsa ka konfirmuar vetëm një rast të ri. Ministria e Shëndetësisë ka bërë të ditur se janë kryer 2954 testime dhe se janë shëruar 4 qytetarë, duke e çuar numrin e tyre të përgjithshëm në 129.994 që nga fillimi i epidemisë. […]

Eksperti amerikan tregon arsyet pse SHBA e BE sillen ‘butë’ me Serbinë

Profesori i Universitetit Amerikan John Hopkins, Edward P. Joseph, deklaroi se SHBA-ja dhe BE-ja kanë qëndrim të butë ndaj Serbisë në lidhje me dialogun me Kosovë – Serbi. Joseph ka shumë vite përvojë pune në Ballkan. Ai ishte zëvendësdrejtor i Misionit të OSBE-së në Kosovë dhe punoi në Bosnje e Hercegovinë për gjashtë vjet, trie prej […]

Kroaci, dështon plani për vaksinimin e gjysmës së popullsisë deri më 1 korrik

Disa zyrtarë, mjekë dhe shkencëtarë kroatë kanë paralajmëruar ditët e fundit se interesi për vaksinimin kundër COVID-19 në Kroaci është në rënie, megjithëse janë ende larg arritjes së imunitetit kolektiv, madje edhe nga plani i qeverisë për të vaksinuar të paktën 50-55% të popullsisë së rritur deri më 1 korrik. Deri më 25 qershor, vetëm […]

Vuçiq thotë se do të bisedojë me Merkelin për çështjen e Kosovës

Presidenti i Serbisë, Aleksandar Vuçiq, ka deklaruar se do takohet me kancelaren gjermane, Angela Merkel nesër ose pasnesër, me të cilën do diskutojë edhe për Kosovën. Vuçiç deklaroi se, ndër të tjera, ai do të bisedojë me kancelaren gjermane për Kosovën, bashkëpunimin rajonal dhe rolin e Gjermanisë dhe Berlinit, raportojnë mediet serbe, transmeton Gazeta Express. […]

20 vjet nga ekstradimi i ish-diktatorit Sllobodan Millosheviq në Hagë

Ish-presidenti i Serbisë, Sllobodan Millosheviq, i njohur si “Kasapi i Ballkanit”, më 28 qershor 2001 është ekstraduar për në Hagë, pasi më 27 maj 1999 u bë publike aktakuza për krime lufte në Kosovë. Më vonë Millosheviq akuzohet për krime edhe në Kroaci dhe gjenocid në Bosnje e Hercegovinë. Ai ishte ekstraduar me urdhrin e […]