Gripi afrikan i derrave: Fushata është shtrirë në shtete të reja, ndër to edhe Kosova

EFSA (Autoriteti Evropian për Sigurinë Ushqimore) po rrit përpjekjet e saj për të ndaluar përhapjen e gripit afrikan të derrave në Evropë duke zgjeruar fushatën e saj në nëntë shtete të tjera. Verën e kaluar, EFSA nisi një fushatë të madhe për të rritur ndërgjegjësimin ndaj sëmundjes në Evropën Jug-Lindore. Fushata u krye në partneritet […]

MSH: Kështu po caktohen terminet për vaksinim antiCOVID

Kosova është ndër vendet e fundit që nisi vaksinimi antiCOVID. Falë donacioneve të ndryshme nga shtetet e huaja u arrit që në muajin mars të nis edhe vaksinimi për qytetarët tanë. Nga Ministria e Shëndetësisë kanë deklaruar se deri tash numri i vaksinimeve në ditë ka shkuar në 8 mijë, e që pritet që gjatë […]

Lutfi Haziri me më së shumti toka, thotë se janë në pronësi të përbashkët

Kryetari i Gjilanit, Lutfi Haziri ka deklaruar pasurinë e tij në kuadër të Agjencisë Kundër Korrupsionit. Haziri pasurinë e tij e deklaroi në bazë të pozitave të cilat mban, si Kryetar i Gjilanit, si nënkryetar i LDK-së dhe si kryetar i degës së LDK-së në Gjilan. Kryetari i Gjilanit, Lutfi Haziri ka deklaruar pasurinë e […]

Anëtari i PDK-së tregon emrat e dy kandidatëve potencial për kryetar të partisë

Anëtari i PDK-së në Prishtinë, Bujar Cakolli, ka thënë se ende askush nuk e ka shpallur kandidaturën për të parin e PDK-së. Ai ka dhënë informacione për mbledhjen e sotme të PDK’së, derisa ka pohuar se po përflitet shpallja e kandidaturës për kreun e PDK’së nga Enver Hoxhaj dhe Memli Krasniqi. “Temë qendrore sot janë […]

Heshtje për kthimin e kosovarëve nga Siria

Rreth 100 kosovarë vazhdojnë të mbesin në territorin e Sirisë dhe Irakut. Sipas të dhënave të fundit të Policisë së Kosovës, më së shumti atje ka fëmijë. Në një përgjigje me shkrim për Radion Evropa e Lirë, Policia e Kosovës tha se sipas të dhënave të fundit që posedojnë, në zonën e konfliktit edhe më […]

Nysrete Kumanova: Askush nga serbët nuk e ka vendin në Gjakovë

Qytetarët e Gjakovës kanë kundërshtuar fuqishëm kthimin e shtetases serbe Dragica Gashiq, në këtë qytet. Familjarët e të zhdukurve janë të pakënaqur me vendimin e pushtetit komunal, i cili ka ofruar strehimin asaj. Nysrete Kumanova nga “Thirrjet e Nënave”, tha në Frontal në T7 se do t’i refuzojnë të gjithë serbët. Ajo tha se serbët […]

Një shtëpi, 15 ari truall, dy vetura e mbi 2 mijë e 600 euro të hyra mujore, kjo është pasuria e ministrit Arben Vitia

Në pajtim me Ligjin për Deklarimin, prejardhjen dhe kontrollin e pasurisë, dhe deklarimin, prejardhjen dhe kontrollin e dhuratave,  Agjencia kundër Korrupsionit ka filluar publikimin e regjistrave të deklarimit të pasurisë për zyrtarët e lartë publik për vitin 2020, raporton Gazeta Express. Në familjen e ministrit të Shëndetësisë, Arben Vitia, ka të hyra mujore mbi 2 […]

Naser Ramadani i merr 3 paga në muaj, kjo është pasuria e tij

Përveç se mbanë pozitën e drejtorit të Instituti Kombëtar të Shëndetit Publik, Naser Ramadani është edhe profesor në Fakultetin e Mjekësisë në Universitetin e Prishtinës si dhe ligjërues në Kolegjin Rezonanca në Prishtinë, raporton Gazeta Express. Si pagë vjetore në IKSHPK, ai ka deklaruar 18 mijë e 458 euro neto, ndërsa nga dy punët tjera […]