Gripi afrikan i derrave: Fushata është shtrirë në shtete të reja, ndër to edhe Kosova

EFSA (Autoriteti Evropian për Sigurinë Ushqimore) po rrit përpjekjet e saj për të ndaluar përhapjen e gripit afrikan të derrave në Evropë duke zgjeruar fushatën e saj në nëntë shtete të tjera. Verën e kaluar, EFSA nisi një fushatë të madhe për të rritur ndërgjegjësimin ndaj sëmundjes në Evropën Jug-Lindore. Fushata u krye në partneritet […]

Presidentja ia ka borxh mbi 87 mijë euro kompleksit “Marigona Hill”

Presidentja e Kosovës ia ka borxh 87 mijë e 900 euro kompleksit “Marigona Hill”, që ofron shtëpi luksoze në zonën e qetë prapa Pallatit të Drejtësisë, afër Liqenit të Badovcit. Në deklarimin e pasurisë, shefja e shtetit nuk ka deklaruar ndonjë shtëpi a apartament të blerë në këtë kompleks, por ka deklaruar shumën që detyrohet […]

MSH: Kështu po caktohen terminet për vaksinim antiCOVID

Kosova është ndër vendet e fundit që nisi vaksinimi antiCOVID. Falë donacioneve të ndryshme nga shtetet e huaja u arrit që në muajin mars të nis edhe vaksinimi për qytetarët tanë. Nga Ministria e Shëndetësisë kanë deklaruar se deri tash numri i vaksinimeve në ditë ka shkuar në 8 mijë, e që pritet që gjatë […]

Nysrete Kumanova: Askush nga serbët nuk e ka vendin në Gjakovë

Qytetarët e Gjakovës kanë kundërshtuar fuqishëm kthimin e shtetases serbe Dragica Gashiq, në këtë qytet. Familjarët e të zhdukurve janë të pakënaqur me vendimin e pushtetit komunal, i cili ka ofruar strehimin asaj. Nysrete Kumanova nga “Thirrjet e Nënave”, tha në Frontal në T7 se do t’i refuzojnë të gjithë serbët. Ajo tha se serbët […]

Rreth 33 mijë të imunizuar plotësisht ndaj COVID-19

Gjatë 24 orëve të fundit në të gjithë qendrat e vaksinimit në tërë vendin janë dhënë 1.365 doza të vaksinës kundër COVID-19. Ministria e Shëndetësisë thotë se prej fillimit të vaksinimit në të gjitha qytetet e Kosovës janë dhënë 160.410 doza të vaksinës, ndërsa deri më sot 32.975 qytetarë janë vaksinuar me dozën e dytë. […]

Pasuria e deklaruar e Adriana Matoshit, kredia dhe të hyrat mujore

Aktorja e njohur, Adriana Matoshi, e cila është zgjedhur deputete në Kuvendin e Kosovës në zgjedhjet e 14 shkurtit, përveç pagës që q merr nga Kuvendi dhe parave nga roli i saj në një serial, ka deklaruar se nuk ka ndonjë pasuri tjetër në emrin e saj. Ajo ka deklaruar se ka marrë një kredi […]

“Krejt i kem ka 2-3 milionë”, por Xhavit Haliti ka deklaruar mbi 5 milionë euro vetëm pasuri të paluajtshme

Në pajtim me Ligjin për Deklarimin, prejardhjen dhe kontrollin e pasurisë, dhe deklarimin, prejardhjen dhe kontrollin e dhuratave, Agjencia kundër Korrupsionit ka filluar publikimin e regjistrave të deklarimit të pasurisë për zyrtarët e lartë publik për vitin 2020, raporton Gazeta Express. Mbi 5 milionë euro pasuri të paluajtshme ka deklaruar deputet i PDK’së, Xhavit Haliti […]

Ish-ushtari i UÇK-së u gjet i varur në litar në një mal të Skënderajt

Mëngjesin e sotëm u raportua për gjetjen e një trupi të pajetë në një mal të Skënderajt. Burime të gazetës “Jepi zë”, brenda policisë, kanë deklaruar se viktima është Bekim Miftari, veteran i UÇK-së. Të njëjtat burime bëjnë me dije se ai luftëtar i UÇK-së në zonën e Drenicës. Sipas informacioneve, 48-vjeçari u gjet i […]