Akutale

Gripi afrikan i derrave: Fushata është shtrirë në shtete të reja, ndër to edhe Kosova

EFSA (Autoriteti Evropian për Sigurinë Ushqimore) po rrit përpjekjet e saj për të ndaluar përhapjen e gripit afrikan të derrave në Evropë duke zgjeruar fushatën e saj në nëntë shtete të tjera. Verën e kaluar, EFSA nisi një fushatë të madhe për të rritur ndërgjegjësimin ndaj sëmundjes në Evropën Jug-Lindore. Fushata u krye në partneritet me autoritetet vendore në shtetet që përbëjnë “rajon shqetësimi” — Shqipëri, Bosnjë-Hercegovinë, Kroaci, Greqi, Kosovë, Mal i Zi, Maqedonia e Veriut, Serbi dhe Slloveni — për shkak të afërsisë së tyre me shtetet ku ASF është i pranishëm. EFSA po e shtrin tashmë fushatën – synuar kryesisht për fermerët – në Bullgari, Republikën Çeke, Lituani, Letoni, Poloni, Sllovaki, Estoni, Hungari dhe Rumani. Nikolaus Kriz, kryetari i Njësisë së Shëndetit të Kafshëve dhe Bimëve të EFSA-së, tha: “Si një organizatë shkencore, ne jemi duke punuar në mënyrë të palodhshme për të prodhuar vlerësime dhe për të bërë rekomandime që mund të ndihmojnë shtetet e kërcënuara nga gripi afrikan i derrave për të mbrojtur kafshët dhe ekonominë e tyre. “Vitin e kaluar ne vendosëm të zbatonim shkencën tonë në terren dhe të tregonim se EFSA-ja është e përkushtuar për të ndihmuar fermerët dhe personat e tjerë që

Ne fokus

Gripi afrikan i derrave: Fushata është shtrirë në shtete të reja, ndër to edhe Kosova

EFSA (Autoriteti Evropian për Sigurinë Ushqimore) po rrit përpjekjet e saj për të ndaluar përhapjen e gripit afrikan të derrave në Evropë duke zgjeruar fushatën e saj në nëntë shtete të tjera. Verën e kaluar, EFSA nisi një fushatë të madhe për të rritur ndërgjegjësimin ndaj sëmundjes në Evropën Jug-Lindore. Fushata u krye në partneritet me autoritetet vendore në shtetet që përbëjnë “rajon shqetësimi” — Shqipëri, Bosnjë-Hercegovinë, Kroaci, Greqi, Kosovë, Mal i Zi, Maqedonia e Veriut, Serbi dhe Slloveni — për shkak të afërsisë së tyre me shtetet ku ASF është i pranishëm. EFSA po e shtrin tashmë fushatën –

Presidentja ia ka borxh mbi 87 mijë euro kompleksit “Marigona Hill”

Presidentja e Kosovës ia ka borxh 87 mijë e 900 euro kompleksit “Marigona Hill”, që ofron shtëpi luksoze në zonën e qetë prapa Pallatit të Drejtësisë, afër Liqenit të Badovcit. Në deklarimin e pasurisë, shefja e shtetit nuk ka deklaruar ndonjë shtëpi a apartament të blerë në këtë kompleks, por ka deklaruar shumën që detyrohet ta paguajë te “Marigona Hill”, raporton Gazeta Express. Para disa muajsh, kjo çështje ishte diskutuar shumë, ndërsa nga Presidenca nuk ishin deklaruar për të. Nga “Marigona Hill” kishin thënë për Express se nuk lejohen të japin informacione për klientët e tyre.

Varroset i riu që u vra në Velipojë

Është përcjellë për në banesën e fundit 19-vjeçari Musaen Zeneli i cili humbi jetën në ditën e parë të punës në masakrën e ndodhur në Velipojë. Atij i është dhënë lamtumira e fundit sipas ritualeve fetare myslimane. 19 vjeçari Musaen Zeneli ishte viktima e pafajshme e masakrës në Velipojë. Prej muajsh ai mundohej të mbante familjen. Jetonte vetëm me nënën, pasi babain e kishte humbur. Ai u mbyt në lumin Drin dhe prej asaj kohe duhej të përkujdesej për nënën. Djali nga Bahcallaku punonte në zonën e plazhit, në biznese të ndryshme. Së fundi kishte folur me vëllezër Gocaj për

Nëna e 20-vjeçarit në Velipojë punon në spital, i lau rrobat me gjak pa e ditur se janë të tij

Nëna e Myzerim Zeneli e përcolli djalin të shtunën në mëngjes në punën e tij të re, për mos ta parë më kurrë. Myzerimi mbeti i pajetë nga breshëria e plumbave midis Ferracakëve dhe Gocajve, gjatë konfliktit për plazhin në Velipojë. Ngjarja që ndodhi pak pas mesnatës së 27 qershorit u përhap me shpejtësi në media, në kohën kur nëna e tij ishte në punë, në lavanderinë e spitalit të qytetit. Kushëriri i të ndjerit, rrëfeu sot në emisionin “Shqipëria live” se e ëma e kuptoi ngjarjen pikërisht në spital, pasi askush nuk guxonte t’i tregonte: “E ka kuptuar nga

Gëzim Kelmendi assesi të pajtohet me ‘Paradën e Krenarisë’: Tmerr, mos e zvogëloni popullin

Kryetari i partisë Fjala, Gëzim Kelmendi e ka quajtur “tmerr” organizimin e Paradës së Krenarisë nga Zyra e Kryeministrit Kurti. Ai ka thënë se kjo që po bën Kurti është kërcënim për natalitetin dhe ndikon në uljen e numrit të popullsisë në Kosovë. “Qytetarët e Kosovës e duan familjen, i duan fëmijët, e çmojnë moralin”, ka shkruar ai në Facebook. Shkrimi i plotë: Tmerr! Zyra e kryeministrit Kurti sot  organizon “Par*adën e kre*narisë” në ora 18:00 në Prishtinë. Kjo është “dhurata” më e mirë që qeveria Kurti ia dhuron qytetarëve dhe shtetit të Kosovës. Kryeministër Kurti, a thua vallë kështu

LAJME

EKONOMI

SPORT

SHOWBIZ

SHËNDETËSI

TË TJERA

Gripi afrikan i derrave: Fushata është shtrirë në shtete të reja, ndër to edhe Kosova

EFSA (Autoriteti Evropian për Sigurinë Ushqimore) po rrit përpjekjet e saj për të ndaluar përhapjen e gripit afrikan të derrave në Evropë duke zgjeruar fushatën e saj në nëntë shtete të tjera. Verën e kaluar, EFSA nisi një fushatë të madhe për të rritur ndërgjegjësimin ndaj sëmundjes në Evropën Jug-Lindore. Fushata u krye në partneritet me autoritetet vendore në shtetet që përbëjnë “rajon shqetësimi” — Shqipëri, Bosnjë-Hercegovinë, Kroaci, Greqi, Kosovë, Mal i Zi, Maqedonia e Veriut, Serbi dhe Slloveni — për shkak të afërsisë së tyre me shtetet ku ASF është i pranishëm. EFSA po e shtrin tashmë fushatën –

Presidentja ia ka borxh mbi 87 mijë euro kompleksit “Marigona Hill”

Presidentja e Kosovës ia ka borxh 87 mijë e 900 euro kompleksit “Marigona Hill”, që ofron shtëpi luksoze në zonën e qetë prapa Pallatit të Drejtësisë, afër Liqenit të Badovcit. Në deklarimin e pasurisë, shefja e shtetit nuk ka deklaruar ndonjë shtëpi a apartament të blerë në këtë kompleks, por ka deklaruar shumën që detyrohet ta paguajë te “Marigona Hill”, raporton Gazeta Express. Para disa muajsh, kjo çështje ishte diskutuar shumë, ndërsa nga Presidenca nuk ishin deklaruar për të. Nga “Marigona Hill” kishin thënë për Express se nuk lejohen të japin informacione për klientët e tyre.

Varroset i riu që u vra në Velipojë

Është përcjellë për në banesën e fundit 19-vjeçari Musaen Zeneli i cili humbi jetën në ditën e parë të punës në masakrën e ndodhur në Velipojë. Atij i është dhënë lamtumira e fundit sipas ritualeve fetare myslimane. 19 vjeçari Musaen Zeneli ishte viktima e pafajshme e masakrës në Velipojë. Prej muajsh ai mundohej të mbante familjen. Jetonte vetëm me nënën, pasi babain e kishte humbur. Ai u mbyt në lumin Drin dhe prej asaj kohe duhej të përkujdesej për nënën. Djali nga Bahcallaku punonte në zonën e plazhit, në biznese të ndryshme. Së fundi kishte folur me vëllezër Gocaj për

Nëna e 20-vjeçarit në Velipojë punon në spital, i lau rrobat me gjak pa e ditur se janë të tij

Nëna e Myzerim Zeneli e përcolli djalin të shtunën në mëngjes në punën e tij të re, për mos ta parë më kurrë. Myzerimi mbeti i pajetë nga breshëria e plumbave midis Ferracakëve dhe Gocajve, gjatë konfliktit për plazhin në Velipojë. Ngjarja që ndodhi pak pas mesnatës së 27 qershorit u përhap me shpejtësi në media, në kohën kur nëna e tij ishte në punë, në lavanderinë e spitalit të qytetit. Kushëriri i të ndjerit, rrëfeu sot në emisionin “Shqipëria live” se e ëma e kuptoi ngjarjen pikërisht në spital, pasi askush nuk guxonte t’i tregonte: “E ka kuptuar nga

Gëzim Kelmendi assesi të pajtohet me ‘Paradën e Krenarisë’: Tmerr, mos e zvogëloni popullin

Kryetari i partisë Fjala, Gëzim Kelmendi e ka quajtur “tmerr” organizimin e Paradës së Krenarisë nga Zyra e Kryeministrit Kurti. Ai ka thënë se kjo që po bën Kurti është kërcënim për natalitetin dhe ndikon në uljen e numrit të popullsisë në Kosovë. “Qytetarët e Kosovës e duan familjen, i duan fëmijët, e çmojnë moralin”, ka shkruar ai në Facebook. Shkrimi i plotë: Tmerr! Zyra e kryeministrit Kurti sot  organizon “Par*adën e kre*narisë” në ora 18:00 në Prishtinë. Kjo është “dhurata” më e mirë që qeveria Kurti ia dhuron qytetarëve dhe shtetit të Kosovës. Kryeministër Kurti, a thua vallë kështu

MSH: Kështu po caktohen terminet për vaksinim antiCOVID

Kosova është ndër vendet e fundit që nisi vaksinimi antiCOVID. Falë donacioneve të ndryshme nga shtetet e huaja u arrit që në muajin mars të nis edhe vaksinimi për qytetarët tanë. Nga Ministria e Shëndetësisë kanë deklaruar se deri tash numri i vaksinimeve në ditë ka shkuar në 8 mijë, e që pritet që gjatë kësaj jave ky numër të rritet. Por përpos shpërndarjes së këtyre vaksinave, raportime të ndryshme pati lidhur me mos-rregullimin e duhur të shpërndarjes së këtyre vaksinave. Përpara se të vaksinohen disa në mosha më të shtyra është bërë e ditur se persona në moshë të

Probleme në platformën E-Kosova, rreth 200 qytetarë me termine për vaksinim kthehen prapa në Gjilan

Për shkak të problemeve në platformën online E-Kosova, rreth 200 qytetarë që kanë pasur terminë për t’u vaksinuar kundër COVID-19 në Komunën e Gjilanit, janë kthyer prapa. Drejtori i Shëndetësisë në këtë komunë, Selami Xhemajli, ka thënë për Express se që nga mëngjesi deri në orën 13:00 ka pasur pengesa në sistemin online. Ai është shprehur se rreth 200 qytetarë që kanë pasur termin për vaksinim janë kthyer pas për shkak të problemeve në sistem. “Ka pasur pengesa në sistem në regjistrim të shifrave në platformën online deri në orën 13:00. Deri atëherë nuk është vaksinuar askush. Në komunikimin që

Lutfi Haziri me më së shumti toka, thotë se janë në pronësi të përbashkët

Kryetari i Gjilanit, Lutfi Haziri ka deklaruar pasurinë e tij në kuadër të Agjencisë Kundër Korrupsionit. Haziri pasurinë e tij e deklaroi në bazë të pozitave të cilat mban, si Kryetar i Gjilanit, si nënkryetar i LDK-së dhe si kryetar i degës së LDK-së në Gjilan. Kryetari i Gjilanit, Lutfi Haziri ka deklaruar pasurinë e tij në kuadër të Agjencisë Kundër Korrupsionit. Haziri është një nga zyrtarët publikë që posedon më së shumti toka, të cilat thekson se i ka të trashëguara nga prindi. Vlerat e këtyre tokave janë të ndryshme e që më e shtrenjta arrin vlerën e 245.000.00

Anëtari i PDK-së tregon emrat e dy kandidatëve potencial për kryetar të partisë

Anëtari i PDK-së në Prishtinë, Bujar Cakolli, ka thënë se ende askush nuk e ka shpallur kandidaturën për të parin e PDK-së. Ai ka dhënë informacione për mbledhjen e sotme të PDK’së, derisa ka pohuar se po përflitet shpallja e kandidaturës për kreun e PDK’së nga Enver Hoxhaj dhe Memli Krasniqi. “Temë qendrore sot janë parapërgatitjet për konventën zgjedhore. Në kuadër të partisë ekziston një komision që po e përgatit konventën. Më 1 korrik është afati i fundit i paraqitjes së kandidaturës. Ende nuk kemi një kandidaturë zyrtare. Unë do të kërkojë që kandidatët e moçëm të shpallin kandidaturat sa

Heshtje për kthimin e kosovarëve nga Siria

Rreth 100 kosovarë vazhdojnë të mbesin në territorin e Sirisë dhe Irakut. Sipas të dhënave të fundit të Policisë së Kosovës, më së shumti atje ka fëmijë. Në një përgjigje me shkrim për Radion Evropa e Lirë, Policia e Kosovës tha se sipas të dhënave të fundit që posedojnë, në zonën e konfliktit edhe më tej vazhdojnë të jenë gjithsej 96 kosovarë, prej të cilëve 43 burra, nëntë gra dhe 44 fëmijë, (përfshirë këtu edhe 32 fëmijë të lindur në zonën e konfliktit nga së paku njëri prind kosovar). Ndërkaq, organizata Iniciativa Atlantike nga Sarajeva thotë se në zonat e